-->

Fakültemizde Makale Yazım Çalıştayı Düzenlendi

24 Ekim 2018

 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından 19-20 Ekim 2018 tarihlerinde “Makale Yazım Çalıştayı” düzenlendi.

2 gün sürecek çalıştayın açılışını, BAİBÜ Rektörü ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI ile uzun yıllardır yurt içi ve yurt dışında öğretim elemanlarına makale yazım kursları veren Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN yaptı.

 

Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN açılış konuşmasında çalıştay konularıyla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı. Türkiye’de bilimsel makalelerin yayın kalitesini artırmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Prof. Dr. ŞAHİN, en büyük sorunun makalelerin atıf almaması ve h-indeksi olduğunu vurgulayarak "Makale nasıl yazılır, kuralları nelerdir gibi konuları kısa bir program içerisinde öğretim üyelerine öğretmeyi amaçladık. Bu konuda başarılı bir program icra edeceğimizi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Rektör Prof Dr. Mustafa ALİŞARLI açılış konuşmasında üniversitelerin 3 misyonu olduğunu, bu görevler arasında Ar-Ge ve makale yayını kısmının eksik kaldığına dikkati çekerek, “Bu kısmı inşallah bu çalıştayla tamamlamış olacağız. Hocalarımız bu alanda oldukça iyi. Yani iyi bir ekiple dolu dolu 2 gün geçireceksiniz. Çalıştayı verimli bir şekilde geçirmeye gayret edin. Hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

 

Diş Hekimliği Fakültesi kütüphane salonunda Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN, BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa YAMAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın HİM, Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tufan MERT ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Oya KALAYCIOĞLU tarafından verilen seminerlere öğretim elemanları ve araştırma görevlileri katıldı.

 

İlk gün açılış konuşmasından sonra Makale Yazımına Giriş, Makale Başlığı, Yazarlar, Özet ve Anahtar kelimeler, Giriş, Materyal ve Metot yazımı konuları; ikinci gün Bulguların Yazımı, Makalelerde İstatistik, Tablo ve Grafik Kullanımı, Tartışma ve Sonuç Yazımı, Kaynakların Seçimi ve EndNote Kullanımı, Hakem Eleştirilerine Cevap konuları anlatıldı. Eğitimler teorik sunumlar, pratik uygulamalar ve pratik uygulamalar üzerine yapılan tartışma bölümleriyle gerçekleştirildi.

Son olarak geri bildirimlerin ve temennilerin alındığı çalıştayda katılımcılar "Çok başarılı ve güzel bir çalıştay gerçekleştiğini, akademik çalışmalarına katkı sağlayan bilgiler edindiklerini, makalelerini öğrendiklerini bilgiler ışığında hazırlayacaklarını, bu tür programların daha sık tekrarlanmasının büyük fayda sağlayacağını" belirttiler.

 

Çalıştay katılımcılara sertifikalarının, eğitimcilere teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

 

 

FAKÜLTE DUYURULARI

Top